Başarı Hikayeleri


31

-Merhaba Sedat Bey, siz kısaca tanıyabilir miyiz? 

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse 1989 Kırşehir doğumluyum. Üniversite eğitimimi Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İç Mimarlık Fakültesinde tamamladım. Eğitimimi tamamladıktan sonra Ankara da iç mimarlık alanında ün yapmış firmalarda mesleki tecrübeler edinip İç Mimar Sedat DURUKAN olarak Kırşehir’e dönüş yaptım.

 

-Odamız’da KOSGEB Girişimcilik Kursu’na katıldınız ve daha sonra kendi ofisinizi açarak Odamız’a üye oldunuz, bu süreçten biraz bahseder misiniz?

 -Bu süreç benim için daha önceden planlanmış bir süreçti. Tecrübe edinmiş olmak bir işe girişmeye ve sonunda belirlenen hedefe varmaya yetmiyordu. Bu nedenle KOSGEB ile araştırmalara girdim KOSGEB teşvikiyle kendi ofisimi açmaya karar verdim. Genç bir girişimci olarak fayda sağlayabilmek adına Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Girişimcilik Kursu ile girişimin ilk adımını attım. Derken hedefe giden yollar kısalmaya başladı ve genç bir girişimci olarak Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odamızın kapısını çalıp Durukan Yapı İç mimarlık & İnşaatın temellerini attım.

 

 

 

 -İç mimarlar ne iş yaparlar?

 Mekanların daha yaşanabilir hale gelmesi ve mimari projesinin daha verimli kullanılması ile kullanıcının estetik kaygılar taşıyan bir ortamda yaşamak istemesi ‘iç mimarlık’ kavramının doğmasına neden oldu.

Çünkü biz mimarlar; yapının manzaraya göre , kuzeye göre vs. yönlenmesinden tutun , odaların birbiri ile ilişkileri ve yapısal faktörleri arasında kayboluyoruz çoğu zaman..İç mimarlık bu nokta yardıma yetişiyor..Renkler , desenler , kumaşlar , mobilyalar , tablo ve süsleme araçları gibi terimler iç mimarlar için vazgeçilmez terimler arasındadır..

 

-Müşterilerinizin sizden iç mimarlık adına ne gibi beklentileri oluyor?

Tasarım ve mimarlık; bir ihtiyacın, çözülecek bir sorunun ve belirli bir kullanıcısının olması bakımından sanattan farklıdır. Mimarlık kesinlikle tek başına icra edilen bir şey değildir. Bir takım çalışması ve iş birliği yapmak için bir yapılanma gerektirir.

Bazen ortada bir ihtiyaç yoktur ve siz onu keşfetmek durumundasınızdır. Veya bir tasarımcı/mimar olarak sizden istenileni vermek yerine, müşteri tarafından hiç düşünülmemiş yenilikçi alternatif çözümleri önerebilmelisiniz.

 

 

 

 

-Sizin tasarım felsefeniz nedir?

Tasarımlarımı yönlendiren temel felsefem fonksiyonların uyumudur. Bir mimarın görevi budur. Sağlıklı çalışmayan bir vücudun çok güzel olması, iyi giydirilmesi, gösterişi, zenginliği hiçbir işe yaramaz. Geçici heves ve hayranlıklara mazhar olmak değil uzun yıllar hizmet eden, insanın içinde rahatlığı ve konforu bulduğu, iyi hissettiği mekanları tasarlıyorum.

 

 -Genç bir girişimci olarak hedefleriniz nelerdir?

Genç bir girişimci olarak hedefim eğitim gördüğüm alanda sürekli yenilikler dolu çalışmalar yapmak ve Kırşehir de yeni yeni yaygınlaşan iç mimari, tasarım anlayışını en ileri düzeyde projelerle pekiştirerek uygulamak. Bir işe girişmek benim için en büyük hedeflere ulaşmanın her zaman ilk ve önemli adımıdır. Bu yüzden attığım her adıma hedefin temeli gözüyle bakarım. Kısacası genç bi girişimci olarak en büyük hedefim hedef kitlemde ki müşteri portföyümün memnuniyetidir.

 

 

-Teşekkür ederiz, Sedat Bey.

 Ben teşekkür ederim.

 

 

Okunma Sayısı: 1256
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017