Başarı Hikayeleri

18
BAŞARI HİKAYELERİMİZİN KONUĞU ODAMIZ ÜYESİ İÇ MİMAR HATİCE KANGAL
BAŞARI HİKAYELERİMİZİN KONUĞU ODAMIZ ÜYESİ İÇ MİMAR HATİCE KANGAL   Merhaba Hatice Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?   Merhabalar ...

[Devamını oku...]

27
BAŞARI HİKAYELERİ KÖŞEMİZİN KONUĞU KADIN GİRİŞİMCİ FATMA UYANIK

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonu ve Ahiler Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirilen Kadın Gücünü Fark Et ve Büyüt Projemize dahil olan ve  ardından kendi iş yerini açan Kadın Girişimci Fatma Uyanık’la röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba Fatma Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Fatma Uyanık, 1981 yılında Nevşehir Avanos’ta dünyaya geldim. Öğrenim hayatım Avanos’ta devam etti. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Çocukların eğitiminden dolayı yaklaşık dört sene önce Kırşehir’e geldik ve artık burada yaşıyoruz.  

 

Fatma Hanım, el işlerine olan ilginiz nereden geliyor ?

Bu konuda çocuk yaşlardan itibaren dikiş-nakış ve benzeri el işlerine karşı ilgim vardı diyebilirim. Çevremdeki büyüklerin yaptığı el işlerini ilgiyle izler, onlardan öğrendiklerimi de kendim yapmaya gayret ederdim. Bu konuda hem yeteneğim hem de çok farklı motifler üzerine yaptığım çalışmalar sayesinde böyle farklı ve güzel ürünler ortaya çıktı.   

 

Bu konuda herhangi bir kursa gittiniz mi?

Kurs olarak Kırşehir Halk Eğitim Merkezi’nde açılan El Nakışları kursuna devam ettim.  Ama zaten bu kurstan önce de kendimi el nakışı konusunda oldukça yetiştirmiştim. Burada hem farklı arkadaşları tanışma fırsatım oldu hem de onların yaptıkları işleri tanıma fırsatı elde ettim diyebilirim. Bir de benim için en önemli şey, buradaki kursiyer arkadaşlarımın ve benim yaptığımız nakış işleri için iplik vesaire gibi malzemeleri buradan bulamadığımızı fark ettim ve bu da ben de bu tarz malzemelerin satışına yönelik bir iş yeri açma fikri doğurmuştu.    

Fatma Hanım, Odamız’da Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütüğümüz ‘’Kadın Gücünü Fark Et ve Büyüt ‘’ Projemize katıldınız, bu süreçten bahsedebilir misiniz?

 Bir gün telefonuma bir mesaj geldi, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası imzalı bir mesajdı. Mesajda Kadın Gücünü Fark et ve Büyüt Projesinin detaylarından bahsediyordu ve o an içimde hem bir sevinç oluştu hem de hayallerime gerçekleştireceğime dair bir inanç hissettim ve projeye katılmaya karar verdim.  Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na gelerek, Genel Sekreterimiz Pınar Demir Hanım ile görüştüm, kendisinin pozitifliği ve sıcaklığı beni bu projeye daha da inandırdı. Daha sonra Proje eğitimlerine katıldım. Sağ olsunlar eğitimlerde olsun sonraki süreçlerde olsun Müjgan Çetin ve Aysel Evran Hocalarımız’ın da çok ilgilerini ve desteklerini gördüm. Projede birçok konuda,  çok önemli şeyler öğrendim. Yani gerçekten Kadın Gücünü Fark Et ve Büyüt Projesi ismiyle müsemma bir proje oldu. Sonrasında Ahi Çarşısı’nda kendi ürünlerimin de olduğu  ve nakış işleri için kullanılmak üzere malzeme satışının gerçekleştiği Fame Tuhafiye’yi açarak özellikle bu işlere ilgili olan Kırşehirli Hanımefendiler’e hizmet vereceğiz.  Bu konuda benden desteklerini esirgemeyen Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu Bey’e, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Pınar Demir Hanımefendi’ye ve Müjgan Çetin ile Aysel Evran Hocalarımız’a çok ama çok teşekkür ediyorum. Sağolsunlar, Varolsunlar.

 Teşekkür ederiz Fatma Hanım

Ben teşekkür ederim.

 

[Devamını oku...]

14
BAŞARI HİKAYELERİMİZİN KONUĞU ODAMIZ ÜYESİ  İNŞAAT MÜHENDİSİ UĞUR BÜYÜKŞAHİN

Merhaba Uğur Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

                                      

Merhabalar, ben Uğur Büyükşahin, 1991 yılında Kırşehir'de doğdum. Ilk ve Ortaöğrenimimi Kırşehir'de tamamladıktan sonra Ankara Hasan Ali Yücel Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun oldum. Yüksek öğrenimimi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladım. Askerliğimi de yaptıktan sonra 2014 yılından bu yana memleketim olan Kırşehir'de İnşaat Mühendisi olarak inşaat sektöründe faaliyet yürütmekteyim. 

 

Uğur Bey, Odamız'da düzenlenmiş olan KOSGEB Girişimcilik Kursu'na katılarak "Girişimcilik Sertifikası" aldınız ve Odamız'a üye kaydınızı yaptırarak yeni iş yerinizi açtınız, bu süreçten biraz bahseder misiniz?

 

Evet tabi ki. Kırşehir'de inşaat sektöründe faaliyet göstermeye karar verdikten sonra KOSGEB'in girişimcilere yönelik kursunun olduğunu öğrendim. Odamız'da KOSGEB Girişimcilik kursuna devam ettim. Kursun ardından Girişimcilik Sertifikamı alarak KOSGEB desteklerinden faydalandım. Buradan şunu özellikle söylemek istiyorum ki, bu işe girişine kadar böyle imkanlar olduğunu bilmiyordum. Bu konuda girişimci olmak isteyen herkese KOSGEB Gİrişimcilik Sertifikalarını almalarını ve sunulmuş olan imkanlardan faydalanmalarını öneriyorum. sürecin sonunda Fevzioğlu Inşaat şirketi ile Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na üye oldum. 

 

 

 

Uğur Bey, İnşaat sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz, Kırşehir'de inşaat sektörünün şu anki ve gelecekteki durumu hakkında genel bir değerlendirme yapmanızı rica edebilir miyiz?

Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde ekonomik gidişatın temelini inşaat sektörü oluşturur. Bu içiçelik ilişkisi ile değerlendirdiğimiz de işin açıkçası sektörün durumu pek iç açıcı görünmüyor diyebilirim. Sektöre Kırşehir özelinde baktığımız zamanda bir tıkanmışlığın söz konusu olduğunu gözlemliyorum. Bu tıkanmışlığın da yeni bakış açısı geliştirerek aşılacağını düşünüyorum. Klasik tarzda yapılan binalar dışında yeni tarzda teknoloji ile uyumlu ve doğayı da içine katan ekolojik yaklaşımla tasarlanmış binalar yapılması gerekiyor. Kırşehir' de bu sektörde faaliyet gösteren bizlerin dünyadaki ve ülkemizdeki sektörel gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekir diye düşünüyorum. 

 

 Uğur Bey, sizin ayrıca Kırşehir Genç Girişimciler Kurulu'nda faaliyet yürüttüğümüzü biliyoruz. Genç Girişimciler Kurulu olarak gösterdiğiniz faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?
Bildiğiniz gibi Genç Girişimciler Kurulumuz TOBB nezdinde faaliyetlerini yürütmektedir. Genç Girişimciler konusuna özellikle Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanımız çok önem veriyor. Biz de Kırşehir'de genç girişimcilik ruhunu geliştirmek adına birçok çalışma yürüttük, özellikle bu konuda Üniversite öğrencilerine yönelik faaliyetlerimiz oldu. Kırşehir'de bu konuda yavaş yavaş bir gelişme de görmekteyiz. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odamız'ın Genç Girişimciler Ofisi projesi de bence çok önemli. Girişimci olmak isteyen genç arkadaşlarımızın Odamız'la ve Genç Girişimciler Kurulu ile  iletişime geçmeleri halinde kendilerine her türlü desteğin sağlanacağından emin olmalarını isterim.

 

 

 Uğur Bey, genç bir girişimci olarak Odamız'dan beklentileriniz nelerdir?
Biz genç girişimciler olarak Odamız ile her zaman istişare içerisindeyiz. Ayrıca ben özellikle Başkanımız Selahattin Ekicioğlu'na da çok teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle aynı sektörde faaliyet gösteriyoruz ve kendisi bana birçok konuda yardımcı olmuş ve desteğini esirgememiştir. Üyeler olarak bizlerin de Odamız'ın yaptığı faaliyetlerin içinde olması, verilen Üye eğitimlerine etkin bir katılım göstermesi bence çok önemli. Üyeler olarak bizlerin ticari hayatımızda ilgili her konuda Odamız'la istişare içersinde olması Odamız'ın çalışmalarının geliştirilmesi açısından da önemlidir diye düşünüyorum.

 
Uğur Bey, çok teşekkür ediyoruz.
Ben teşekkür ederim.

[Devamını oku...]

23
‘BAŞARI HİKAYELERİ’ BÖLÜMÜNÜN KONUĞU GENÇ GİRİŞİMCİ ÜYEMİZ İÇ MİMAR SONER BAHADIR

-Merhaba Soner Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Merhaba; 1987 Kırşehir doğumluyum.

Yakındoğu Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunuyum. 2012 yılında mezun olduktan hemen sonra soluğu Ankara da alarak meslek hayatıma atılmış oldum. Ankara maceram 3 yıl kadar sürdü. Ankara bana ve mesleğime çok şey kattı. Ankara için tabiri caizse piştiğim yer diyebilirim. Ve artık zamanını geldiğini düşünerek hayalini kurduğum ofisi faaliyete geçirmek adına Kırşehir'e memleketime geldim.En iyi bildiğim ve bilindiğim şehir olan Şirin Kırşehir'de kendi adımı taşıyan SONER BAHADIR İÇ MİMARLIK ofisini kurmak için çalışmalara başladım.

 

 

-Odamız’da düzenlenen KOSGEB Girişimcilik Kursuna katılıp, Girişimcilik sertifikanızı alarak Odamız’a üye oldunuz ve iş yerinizi açtınız, bu süreçten bahseder misiniz?

 

Ofisi açmak için çalışmalarıma başladığımda Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB'in birlikte yürüttüğü Girişimcilik Kursu projesini duydum ve eğitimine katılarak sertifikamı aldım ve ofisin kurulumu için gerekli işlemleri yerine getirmeye başladım.İşlemleri bitirdikten sonra

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na Soner BAHADIR İÇ Mimarlık Tasarım & Uygulama olarak  üyeliğimi yaptırdım.

 

 

İç Mimarlık nedir?

 

İç mimarlık, hayal ettiğinden fazlası hayaline uyanı ve düşünemeyeceğin kadar güzeli, tasarının sonuna üç noktası, bilginin değil hayal gücünün yavrusudur... Kısaca iç mimarlık yaşadığın, çalıştığın, dinlendiğin ortamı, rahat, ılımlı,yaşanır hale getirmektir...İç mimarlık hayali gerçeğe dönüştürmektir...İç mimarlık anlamlı,kullanıcılar ile iletişim kurabilen,kullanıcı isteklerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilen alanlar meydana getiren bir meslektir.

 

 

 

 

 


Şehrimizde son zamanlarda özellikle genç iç mimarlar vesilesiyle İç Mimarlık alanında önemli gelişme kaydedildiğini gözlemliyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Evet son zamanlarda iç mimarlık şehrimizde yaygınlaşmaya başladı. Bunun en önemli etkenleri olarak şehrimizin vizyonun değişmesi ve gelişen bir marka şehir olma yolunda ilerlemesiyle yeni konsept mağazalar, cafeler ve restorantların açılmasıdır.  

  -Sizlere ne gibi işler geliyor?

 Firmamıza İş yeri, Ofis, Villa tasarımı ve uygulamaları gelmektedir.

 

 

Bir iç mimar inşaatın hangi sürecinde dahil oluyor?

İç Mimar inşattın  harita mühendisi tarafından getirilen koordinatlar eşliğinde yapılan mimari projeyle dahil olmaktadır.

 

 

Genç girişimci olarak Odamız’dan ne gibi beklentileriniz var?

-Odamızın her zaman gençlerin yanında olduğu ve desteklediği aşikardır ama genç girişimcilere yönelik olarak projelerin artırılmasını talep ediyoruz.

 

 

Genç girişimci olarak hedefleriniz nelerdir?

Soner BAHADIR İç Mimarlık olarak hedefimiz mesleğimizin bilinirliğini artırmak ve müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermektir.

 

 Teşekkürler Soner Bey.

 Ben teşekkür ederim.

 

[Devamını oku...]

05
  ‘BAŞARI HİKAYELERİ’ KÖŞEMİZİN KONUĞU ODAMIZ ÜYESİ GAZETECİ-YAZAR SONER DEMİRBAŞ

-Merhaba Soner Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Soner Demirbaş: 1971 Kırşehir doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kırşehir'de tamamladım. Amasya MYO Harita ve Kadastro Bölümü'nü 1993 yılında bitirdim. yaklaşık 10 yıldır Kırşehir'de gazetecilik yapıyorum. Sarı Basın Kartı sahibiyim Kırşehir Express gazetesinin kurucusu-imtiyaz sahibi Genel Yayın Yönetmeniyim. Aynı zamanda Edebiyatçılar Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesiyim.

 

-Odamızda düzenlenen KOSGEB Girişimcilik Kursu’na katıldınız ve daha sonra kendi mesleğiniz olan gazetecilik faaliyeti yürüttüğünüz Kırşehir Express Gazetesi’ni kurdunuz ve Odamız’a üye oldunuz. Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz?

 

Soner Demirbaş: Daha önce de belirttiğim gibi yaklaşık 10 yıldır gazetecilik mesleğinin içindeyim (bu yıl meslekte 10'uncu yılımı tamamlıyorum). Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB'in birlikte yürüttüğü Girişimcilik Kursu projesi çerçevesinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katıldım ve 23 Ağustos 2013 tarihinde de sertifikamı aldım. Aynı süreç içerisinde de Kırşehir Express gazetesinin kuruluş çalışmalarını yürütüyordum.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na da üye olarak; bir gazete çalışma ofisi de kiralayarak Ahi Avran Mah. Mehmet Ali Yapıcı Bul. Esen Pasajı Kat:1 No.44 adresinde Kırşehir Express Ajans Matbaacılık Yayıncılık Limitet Şirketi'ni kurdum.

Haftalık olarak (Perşembe günleri) 8 sayfa renkli baskılı çıkardığımız gazetenin bugün itibarı ile (5 Ocak 2017) 169. sayısını yayınlamış bulunuyoruz. Ayrıca www.kirsehirexpressgazetesi.com adresinden de hızlı ve güncel bir şekilde aynı tarihten bu yana yayınlarımızı sürdürüyoruz. Tabii bu süreci yaşarken Kırşehir Express gazetesine kalemleriyle-emekleriyle gönül-destek veren çok kıymetli köşe yazarlarımızı ve tüm okurlarımızı da unutmamak gerekir. hepsine buradan bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

- Gazeteci kimliğiniz yanında şair olduğunuzu, şiir kitaplarınızın olduğunu ve birçok şiirinizin de ülkemizin önde gelen edebiyat dergilerinde yayınlandığını biliyoruz. Yeni çalışmalarınız var mı?

 

Soner Demirbaş: Evet, sizin de söylediğiniz gibi gazeteciliğimin yanında hatta gazetecilik mesleğine ilk adımımdan da önce hem okur hem de yazar olarak edebiyat dünyasının içinde yer aldım ve almaya da devam ediyorum. . İlk şiirlerim 1998’de yayımlandı. Aynı zamanda denemeler de yazıyorum. Şiirlerim ve düzyazılarım bugüne adar Express, Agora, Ağır Ol Bay Düzyazı, Akatalpa, Ayraç, Bahçe, Budala, Cumhuriyet Kitap, Çinikitap, Dize, E, Edebiyat ve Eleştiri, Eliz Edebiyat, İmgelem Çocukları, İmlasız, Kavram Karmaşa, Kirpi Şiir, Kitap-lık, Kum, Kurşun Kalem, Kuşak Edebiyat, Kül, Le poéte travaille (şair çalışıyor), Lodos, Mavi Yeşil, Öküz, Öteki-siz, Özgür Edebiyat, Papirüs, Patika, Son Kişot, Sonra Edebiyat, Şiir Ülkesi, Şiir’den, Şiiri Özlüyorum, Uç, Varlık, Virgül, Yasakmeyve, Yazılıkaya ve Yom Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Halen yayınlanmaya da devam ediyor.

Dinginlirik adlı ilk şiir kitabım Hera Şiir Kitaplığı’ndan (Haziran 2002, İstanbul), Seyir Defteri adlı ikinci şiir kitabı Yom Yayınları’ndan (Aralık 2004, İstanbul), Şiir ve.. adlı deneme kitabı Digraf/Şiirden Yayınları’ndan (Şubat 2008, İstanbul) ve Yaz adlı üçüncü şiir kitabım ise Komşu/Yasakmeyve Yayınları’ndan (Şubat 2011, İstanbul) çıktı.

Ay Doğarken Nar adlı şiirle Beşparmak Dergisi 2003 Şiir Birincilik Ödülü’nü , Seyir Defteri adlı kitap dosyası ile Homeros Şiir Ödülü 2004 – “P.E.N. Yazarlar Derneği” Özel Ödülü’nü, Bir adlı şiirle Bartın Belediyesi’nin düzenlediği 2005 8. Hasan Bayrı Şiir Yarışması Mansiyon Ödülü’nü ve (İzmir) Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği Homeros Şiir Ödülleri 2007 “Nâzım Hikmet’in Bir Şiirini İnceleme Yarışması”nda “ışığın gölge ile buluştuğu yerde: Salkımsöğüt” adlı şiir inceleme yazısıyla İkincilik Ödülü’nü aldım.

3 Aralık 2011’de Ahi Evran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Kırşehir 1. Ekonomi ve Yönetim Çalıştayı’na “Kırşehir için öncelikli hedef programı ne olmalı?” adlı bildiri metniyle katıldım.

10 Nisan 2012’de TRT Anadolu Televizyonu Anadolu’nun Sesi programı canlı yayınına katılarak (bir buçuk saat) Yerel Medya Sorunları ve Çözüm Önerileri konusunda bir sunum-konuşma gerçekleştirdim ve bu programda Kırşehir'in tüm yönleriyle tanıtımını da gerçekleştirdim. söz konusu canlı yayın programının kaydı gazete internet sitemizin ana sayfasından izlenebilir (http://www.kirsehirexpressgazetesi.com/video/16/soner-demirbas-trt-anadolu-televizyonu.html).

13-14 Mayıs 2013’te de Ahi Evran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve çok önemsediğim “Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu”na “Neşet Ertaş Şiirlerinin Yerelliğindeki Evrensellik” adlı bildiriyle katıldım. Söz konusu bildiri metninin genişletilmiş halini de Ekim 2013 tarihli edebiyat ve kültür dergisi Varlık’ın 1273. sayısında yayımlandım ki bu sayıda da Büyük Ozan Neşet Ertaş dosya-kapak olmuştu.

2017 yılı içerisinde yayınlamayı düşündüğüm bir deneme bir de şiir kitabı dosyam var.

 

-Odamızın Üyesi olarak, Odamız’ın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz, Odamız’dan ne gibi beklentileriniz var?

 

Soner Demirbaş: Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı çalışmaları zaman zaman biz de gazete sayfalarımızda dile getiriyoruz. Hatta Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Selahattin Ekicioğlu'yu Ahi Tv Genel Müdürü Murat Aydemir ile birlikte hazırladığımız ve canlı olarak sunduğumuz Çapraz Ateş programında konuk ederek oda çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Üyelerinin bilgilendirilmesi ve eğitim çalışmaları, Almanya’nın Remscheid Şehri İle Kırşehir Arasında imzalanan Kardeş Şehir Protokolü ve TSO'nun buradaki konumu, Kırşehirli işadamlarıyla birlikte yurtiçinde katılım sağlanan fuarlar, Kırşehir’de toplum yararına faaliyet gösteren derneklere yönelik olarak projeler, TOBB’ un düzenlediği başbakan ve bakanların katılımıyla gerçekleştirilen 9. Ticaret ve Sanayi Şurası ve bu şurada Kırşehir ile ilgili bir sunum yapılması, şehrimizde tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi konusuna yapılan çalışmalar, Tarım ve Hayvancılık Fuarı ve yeni yapılması düşünülen Fuar Merkezi, sosyal Sorumluluk Projeleri, işkollarıyla yapılan toplantılar, Kırşehir’deki sanayi ve ticaret erbabının sorunlarına yönelik çözümler, Ahi Evran Üniveristesi ile işbirliği konusunda yapılan çalışmalar, KOBİ’lere yönelik çalışmalar, Dış Ticaret Konusunda Bilgilendirme Toplantıları ile il dışında hizmet veren Kırşehirli dernekler ve vakıflarla olan iletişim konularında yapılan çalışmaları takip ediyor ve taktirle karşılıyorum.

Kırşehir'de faaliyet gösteren işletmeler olarak TOBB'un vereceği Nefes Kredisi ve benzeri çalışmaların artmasını-genişlemesini diliyorum.

 

-Sizce Kırşehir’de ekonominin gelişmesi için neler yapılması gerekir?

 

Soner Demirbaş: Kırşehir'in ve yakın çevresinin tüm alt ve üst yapılarının geliştirilecek, çağdaş ve yaşanılabilir bir kent olması için bilimsel ve akılcı bir yönetim anlayışının hayatiyet kazanması öncelikli bir görev olarak önümüzde durmaktadır.

Şehrimizin her alanda markalaşmasının sağlanarak örnek bir şehir olabilmesi için bugüne kadar yapılan yatırımları da yerinde değerlendirerek ve dersler çıkarılarak ilkeli ve bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kırşehir'in her alanda zenginleştirilerek insanlarının yaşam kalitesini de yükseltmenin yolu bilimsel-duyarlı bir yönetim ve bakış açısından geçmektedir.

Kentin tarihsel, kültürel, ekonomik ve turistik açıdan tahlilinin doğru bir şekilde değerlendirilerek yapılacak olan bilimsel bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri önümüzdeki yılların Kırşehir'inin de temellerini oluşturacaktır.

Bugüne değin yerel ve genel iktidarlar tarafından kentin kültür dokularının daha da geliştirilmesi için öncelikli hedefler belirlenmeli ve çalışmalar yürütülmelidir.

Şehrimize özgü kültürel tarihsel birikimlerin yaşatılarak yaygınlaştırılması için gereken çaba harcanmalı; ekonomik ve sosyal açıdan daha da gelişmesi için önlemler alınmalıdır.

Bugüne kadar gerekli açılımların ve yatırımların yapılmaması ve teşvik edilmemesi de çevre iller baz alındığında gözle görülür bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.

Kırşehir'in yerel doğal kaynak ve değerlerinin akılcı, dikkatli, verimli ve adil bir biçimde kullanılarak geleceğinin hazırlanması için öncelikli programlara ihtiyaç vardır. Bu aşamada şehrimizde yaşayan tüm katmanların (kadınların, gençlerin, üniversitenin, esnaf ve ticaret odasının, öğrencilerin, işçilerin, memurların, basın kuruluşlarının vs) uygulanacak olan programlara doğrudan katılımının sağlanması gerekmektedir.

Bu noktada yöresel istihdam stratejilerinin hazırlanarak, projeler geliştirilmesi ve gerekli olan yerel, ulusal ve uluslar arası bağlantılar kurulmalıdır.

Kırşehir'de yaşayan özellikle işsizlerin istihdamının sağlanması, toplumsal grupların toplumsal yaşamın ilerlemesine katkı sağlaması, insanların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması, eğitim haklarının korunarak fırsat eşitliğinin yaratılması, küçük ve orta ölçekli girişimciliğin geliştirilmesi, insanların var olan becerilerinin desteklenerek geliştirilmesi için yapılacak olan akılcı projelerin geliştirilmesi ve gerekli olan dayanışma ağlarının kurulması gerekmektedir.

Bilindiği gibi kent merkezinde gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmeleri için farklılıkları bir değer olarak gören, ulusal değerleri özümsemiş, dünyaya açık bir gençliğin buluşacağı Gençlik Evleri kurulması gibi projelerle birlikte bu ve benzeri projelerin hızlandırılıp yaygınlaştırılmasının yolları aranmalı ve yaşama geçirilmelidir.

Kültür, sanat, müzik, spor, halk oyunları, zeka oyunları, satranç, okuma, araştırma, gazetecilik gibi alanlardaki yetenekleriyle ülke genelinde de adından sıkça söz ettiren Kırşehir için, bu ve buna benzer becerilerin geliştirilmesi yönünde programlar da öncelikle üretmelidir.

Üniversite öğrencilerinin barınması için ilimizde yeterli sayıda sağlıklı, güvenilir yurtlar yapılmalıdır.

Kırşehir'de ekonominin geliştirilmesi için stratejik çalışmalar oluşturulması gerekmektedir. Tüm şehrin, mahalle mahalle, belde belde, kasaba kasaba, ilçe ilçe, kurum kurum istatiksel tahlilinin yapılıp sonrası için uygulanacak çalışmaların belirlenmesi, bilgilertoplanması ve projeler oluşturulması gerekir. Tüm bu söylenenler bilimsel ve akılcı bir bakış açısıyla, örgütlü bir çalışmanın sonucunda hayatiyet kazanacaktır!

İlimizin kalkınması ve gelişmesi süreçlerinde sorumlu bir vatandaş ve gazeteci olarak bundan sonra da katkı sunmaya devam edeceğimi buradan belirtmek isterim.

Önümüzdeki dönem Kırşehir'de kurulmaya çalışılacak olan demokratik ve yerinde yönetim süreçlerinin sonunda yukarıda söylenenler göz önüne alındığında şehirde yaşayan tüm katmanlarla birlikte daha yaşanılabilir bir Kırşehir’i oluşturabiliriz.

 

[Devamını oku...]

31
BAŞARI HİKAYELERİ KÖŞEMİZİN KONUĞU ODAMIZ ÜYESİ İÇ MİMAR SEDAT DURUKAN

-Merhaba Sedat Bey, siz kısaca tanıyabilir miyiz? 

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse 1989 Kırşehir doğumluyum. Üniversite eğitimimi Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İç Mimarlık Fakültesinde tamamladım. Eğitimimi tamamladıktan sonra Ankara da iç mimarlık alanında ün yapmış firmalarda mesleki tecrübeler edinip İç Mimar Sedat DURUKAN olarak Kırşehir’e dönüş yaptım.

 

-Odamız’da KOSGEB Girişimcilik Kursu’na katıldınız ve daha sonra kendi ofisinizi açarak Odamız’a üye oldunuz, bu süreçten biraz bahseder misiniz?

 -Bu süreç benim için daha önceden planlanmış bir süreçti. Tecrübe edinmiş olmak bir işe girişmeye ve sonunda belirlenen hedefe varmaya yetmiyordu. Bu nedenle KOSGEB ile araştırmalara girdim KOSGEB teşvikiyle kendi ofisimi açmaya karar verdim. Genç bir girişimci olarak fayda sağlayabilmek adına Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Girişimcilik Kursu ile girişimin ilk adımını attım. Derken hedefe giden yollar kısalmaya başladı ve genç bir girişimci olarak Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odamızın kapısını çalıp Durukan Yapı İç mimarlık & İnşaatın temellerini attım.

 

 

 

 -İç mimarlar ne iş yaparlar?

 Mekanların daha yaşanabilir hale gelmesi ve mimari projesinin daha verimli kullanılması ile kullanıcının estetik kaygılar taşıyan bir ortamda yaşamak istemesi ‘iç mimarlık’ kavramının doğmasına neden oldu.

Çünkü biz mimarlar; yapının manzaraya göre , kuzeye göre vs. yönlenmesinden tutun , odaların birbiri ile ilişkileri ve yapısal faktörleri arasında kayboluyoruz çoğu zaman..İç mimarlık bu nokta yardıma yetişiyor..Renkler , desenler , kumaşlar , mobilyalar , tablo ve süsleme araçları gibi terimler iç mimarlar için vazgeçilmez terimler arasındadır..

 

-Müşterilerinizin sizden iç mimarlık adına ne gibi beklentileri oluyor?

Tasarım ve mimarlık; bir ihtiyacın, çözülecek bir sorunun ve belirli bir kullanıcısının olması bakımından sanattan farklıdır. Mimarlık kesinlikle tek başına icra edilen bir şey değildir. Bir takım çalışması ve iş birliği yapmak için bir yapılanma gerektirir.

Bazen ortada bir ihtiyaç yoktur ve siz onu keşfetmek durumundasınızdır. Veya bir tasarımcı/mimar olarak sizden istenileni vermek yerine, müşteri tarafından hiç düşünülmemiş yenilikçi alternatif çözümleri önerebilmelisiniz.

 

 

 

 

-Sizin tasarım felsefeniz nedir?

Tasarımlarımı yönlendiren temel felsefem fonksiyonların uyumudur. Bir mimarın görevi budur. Sağlıklı çalışmayan bir vücudun çok güzel olması, iyi giydirilmesi, gösterişi, zenginliği hiçbir işe yaramaz. Geçici heves ve hayranlıklara mazhar olmak değil uzun yıllar hizmet eden, insanın içinde rahatlığı ve konforu bulduğu, iyi hissettiği mekanları tasarlıyorum.

 

 -Genç bir girişimci olarak hedefleriniz nelerdir?

Genç bir girişimci olarak hedefim eğitim gördüğüm alanda sürekli yenilikler dolu çalışmalar yapmak ve Kırşehir de yeni yeni yaygınlaşan iç mimari, tasarım anlayışını en ileri düzeyde projelerle pekiştirerek uygulamak. Bir işe girişmek benim için en büyük hedeflere ulaşmanın her zaman ilk ve önemli adımıdır. Bu yüzden attığım her adıma hedefin temeli gözüyle bakarım. Kısacası genç bi girişimci olarak en büyük hedefim hedef kitlemde ki müşteri portföyümün memnuniyetidir.

 

 

-Teşekkür ederiz, Sedat Bey.

 Ben teşekkür ederim.

 

 

[Devamını oku...]

07
ERASLANLAR YÖNETİM KURULU BAŞKANI SÜLEYMAN ERASLAN İLE RÖPORTAJ

‘Üyelerimizin Başarı Hikayeleri’ köşemizde bu kez, çalıştığı sektörde yarattığı yeniliklerle,  öncü konumuna gelmiş Eraslanlar Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Eraslan’ı konuk ettik.

 

 

Süleyman Bey, bize, hem kısaca kendinizden ve iş hayatına nasıl başladığınızdan bahsedebilir misiniz?

 Ben Süleyman Eraslan, 1965 yılında Kırşehir Yağmurlu Büyükoba Köyü’nde doğdum. Okul hayatını bitirdikten sonra askere gidene kadar Türkiye’nin önemli fabrikalarının demir doğrama ve çelik konstrüksiyon işlerinde görev aldım. Askerlik dönüşünde Kırşehir merkezde 30 m2 bir atölyede kendi iş yerimizi açarak iş hayatına başladım. 3-4 yıl kadar demir doğrama işinde aktif olarak çalıştıktan sonra 1990 yılında çelik konstrüksiyon, çelik çatı işleri yapmaya başladık. 90’lı yılların başında Kırşehir Şeker Fabrikası, Erzincan Sümer Holding gibi büyük fabrikaların çelik konstrüksiyon işlerini yaptık. Daha sonra bir ara çelik eşya işine yönelerek Türkiye’de ilk kez beyaz makine altlıklarını üreterek Türkiye geneline pazarladık.   Daha sonra, güneş enerjisi üretmeye başladık. Bu yola çıktığımızda hedef ve vizyon olarak, Türkiye’de bu sektörün öncüsü ve lokomotifi olacağız dedik ve Allah da nasip etti, 1997 yılında güneş enerjisi sektöründe misyonumuzu gerçekleştirerek, bu sektörde Türkiye’de önemli bir söz sahibi konumuna geldik. 1997 yılında Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 2000 m2 kapalı alana sahip olan fabrikamızda üretime devam ettik. 

 

 

Süleyman Bey, şirketinizin şu anki konumundan bahsedebilir misiniz?

Şu an Dünya’nın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. 200’yakın çalışanımız var. Güneş enerjisi sektöründe şu anda Türkiye’nin 1 numarasıyız. Eraslanlar, güneş enerjisi alanında sektörün adeta mektebi gibidir. Bu sektörde yenilik anlamında ne varsa buradan çıkar ve Türkiye’ye buradan yayılır. Aynı zamanda birkaç senedir farklılıklar yaratarak güneş enerjisi alanında 3 değişik marka oluşturduk. Ahi Solar, Kır Solar, Eraslan olarak 3 farklı markada imalat yapıyoruz. Ayrıca boyler imalatı ve bir de doğal gaz bacası imalatı yapıyoruz. Şu an Türkiye’nin en büyük doğal gaz bacası üretimini biz yapıyoruz diyebiliriz. Bu alanda da Türkiye’de söz sahibiyiz.

 

 

 

 

 

 Sizi bu başarıya eriştiren çalışma prensiplerinizden bahsedebilir misiniz? 

 Aslında birkaç tane kriter çok önemli, bunların en başında dürüstlük gelmektedir. En önemli konulardan biri de tabi ki çalışkan olmaktır. Bir işi başarıya eriştirmek için azimli ve çalışkan olmalısınız. Tabi bizim açımızdan en önemli kriterlerden biri de yeniliğe açık olmaktır.  Biz, yenilikçi anlayışla gerçekleştirdiğimiz AR-GE çalışmalarıyla ürettiğimiz teknolojiyle, başarıyı yakaladık diyebiliriz.

Takdir edersiniz ki, şehrimiz lokasyon olarak uygun bir konumda değil. Şehrimizin pazarlama kapasitesi tam olarak aktif değil, yan sanayimiz aktif değil ama biz şu an sektörün lokomotifi olma özelliğimizi yenilikçi anlayışımızla kazandık.

 

 Süleyman Bey, farklı sektörlerde iş yapmayı düşünüyor musunuz?

 Zaman zaman farklı sektörlerde işlerimiz oluyor ama şu an bizim burada ağırlıklı olarak temelde üç tane farklı kalemde imalat yapıyoruz ama onun kendi içerisinde de çok farklı açılımı var. Güneş enerjisi, doğalgaz bacası ve boyler üretimi. Hepsi de aslında birbirinden ayrı iş alanları ve biz bu üç alanda imalatımızı yapıyoruz.  Ama daha önce de bahsettiğim gibi biz firma olarak yeniliklere açığız. Uygun gördüğümüz projelerde farklı sektörlerde de  yatırım yapabiliriz.

 Yoğunluğunuz arasında bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

 Ben teşekkür ederim.

[Devamını oku...]

19
ÜYEMİZ SÜNGÜ ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİCİSİ ERSİN SÜNGÜ RÖPORTAJI

‘ÜYE BAŞARI HİKAYELERİ’ DİZİMİZİN İLK SÖYLEŞİSİNİ ODAMIZ ÜYESİ SÜNGÜ ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİCİSİ ERSİN SÜNGÜ İLE GERÇEKLEŞTİRDİK.

 

 

-Sizi tanıyabilir miyiz?

1972 yılında Kırşehir/Kaman’da doğdum. İlkokulu Kırşehir’e bağlı Tatarilyas Köyü’nde, ortaokulu Kargın Yenice’de, liseyi de Kırşehir’de okudum.  Evli veüç çocuk babasıyım.

 

-Ticaret hayatınıza hangi yıl, hangi sektörde başladınız?

İş hayatına, 1987 yılında küçük bir marketle başladık. Rahmetli babamız Necip Süngü, öğretmenliğe devam ederken aynı zamanda, bize iş konusunda da rehberlik etti. Aradan geçen zaman içinde, kendimizi geliştirerek daha büyük bir market (Kırşehir’in ilk süpermarketi) açtık. Ahi Süpermarket işletmeciliğinin yanı sıra, aldığımız gıda bayilikleri ile toptan servis ağını oluşturarak Kırşehir ve çevre illere toptan gıda satışı gerçekleştirdik. Çevre illere açılmamız aynı zamanda ufkumuzun da açılmasına vesile oldu. Kardeşim Ergin Süngü ile farklı sektörlerde kendimizi geliştirmek istedik. Sürekli yenilik yaparak farklı hizmet sektörlerinde işler yaptık.

 

-Şirketinizin kuruluşundan bugüne gelişim sürecini anlatabilir misiniz? Şu an hangi sektörlerde hizmet veriyorsunuz?

Gelişen piyasalarda, piyasanın şartlarını iyi anlayabilmek ve kendimizi yenilemek gelişim sürecimizi hızlandırdı. Şirket olarak her zaman hizmet sektörünü seçtik. Şu an bünyemizdeki şirketlerimiz şunlardır:

 - Süpermarket işletmeciliği -Ahi Süpermarket

     - GSM Ana bayilikleri - Süngü İletişim

      - Tur işletmeciliği (Öğrenci servisleri)- Süngü Tur

      - Turizm Sektörü (Yurtiçi seyahat işletmeciliği)- Süngü Turizm

(Turizm işinde öğrenci servislerimizin yanı sıra günübirlik ve yatılı olarak Türkiye’nin her yerine turlar düzenlemekteyiz. Filomuzda, tamamı kendimize ait olan 10 adet otobüsümüz bulunmaktadır.  Bu konuda, uzman rehberlerimiz eşliğinde turizm faaliyetlerimizi daha da geliştirmekteyiz.)

 

       -İnşaat sektöründe hizmetlerimiz devam etmektedir. - Süngü İnşaat

 

 

 

 

 

 

 

-Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Ticaret hayatımızda bizi bu noktaya getiren ilkelerimiz;

-Dürüst olmak,

 -İş ahlakına özen göstermek,

    -Sebat etmek,

 -Prensipli olmak,

         -Çalışanlarımızla aramızdaki sevgi bağı,

        -Çalışanlarımızın hakkını gözetmek,

-Kurumsallığı ön planda tutmak.

 

 

-Başka sektörlerde hizmet vermeyi düşünüyor musunuz?

Hayvancılık sektöründe (besicilik)  ve ayrıca şehrimizde büyük bir eksikliğini duyduğumuz Alışveriş Merkezi işinde ticari faaliyetlerimizi genişletmeyi düşünüyoruz.

 

-Söylemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Kırşehir, bildiğiniz gibi Ahiliğin merkezidir. Ahi Evran-ı Veli’nin ilkelerinden taviz vermeden ticaret yapmak, O’nun torunları olarak bizim asli görevimizdir. Bu ilkeler unutulmadan ticaret yürütülürse, başarı her zaman gelecektir.

-Teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

[Devamını oku...]

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017