Haberler

17
 ÇALIŞMA HAYATINDA SOSYAL DİYALOG PROJE KAPSAMINDA ‘İŞVEREN ÇALIŞTAYI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 2016 yılı Haziran ayında başlattığımız Merkezi İhale Finans Birimi nezdinde yürütülen ‘Sosyal Diyalog İçin İşçi-İşveren Ortak Komisyonu’ Projemiz kapsamında Odamız Konferans Salonu’nda İşveren Çalıştayı gerçekleştirildi.

 

‘Sosyal Diyalog İçin İşçi-İşveren Ortak Komisyonu’ Projemiz kapsamında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Battal Yılmaz’ın yaptığı ve Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin genç üyelerinin katıldığı İşveren Çalıştayında, Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Himmet Karadal ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nden işadamı Kürşat Katırcıgil Sosyal Diyalog İçin İşçi-İşveren Ortak Komisyonu projesi kapsamında sunumlar gerçekleştirdiler. 

 

 

 

Çalıştayda; bir sunum gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu: Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve geldiğimiz günden bu yana, hayata bakış açımızın da bize sunduğu bir görev olarak; sosyal projelere çok önem veriyor, bu konuda da çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak Merkezi İhale Finans Birimi nezdinde yürütülen ‘’Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi’’ hibe programı kapsamında 2016 yılı Haziran ayında başlayan ‘’Sosyal Diyalog İçin İşçi-İşveren Ortak Komisyonu’’ projemizle Kırşehir’de işçi ve işveren arasında sosyal diyaloğun geliştirilmesi noktasında çalışmalar gerçekleştirdik. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak hem bir işveren hem de emeğin kutsallığına inanan bir işçi dostu olmamdan hareketle işçi ve işveren ilişkilerinin geliştirilmesi bizler için çok önem arz etmektedir. Bilindiği üzere işçi-işveren ilişkileri ya da çalışma ilişkileri, üretim ilişkilerinin var olduğu durumda ortaya çıkan ve etkinlik kazanan, sosyo-ekonomik çevrenin belirleyiciliğinde farklılık gösteren, işçiler ve işverenler arasında yürütülen ve merkezinde ücret pazarlığı olan kurumsallaşmış ilişkiler bütünüdür. Geniş anlamdaki çalışma ilişkileri, ücretlilerin istihdam ilişkilerinden doğan çalışma hayatının hemen her konusunu ele almakla birlikte, işçi ve işveren arasındaki neredeyse tüm konuları kapsamaktadır. İşçi ve işveren ilişkilerinde diyaloğun geliştirilmesi  amacının gerçekleştirilmesinde ve sosyal taraflar arasında çıkacak uyuşmazlıklarda etkin ve adil çözüm getirmek zorunluluğu vardır. Burada işverenin görevi, etkin ve adil çözüm getirebilmek üzere işyerinde eşitlik ve adalet temelinde demokratik kanalları her daim açık tutmaktır. İşçiye düşen görev ise gelir garantisi ve istihdam sürekliliği kazanması ile birlikte üretim sürecinde istikrar sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Sonuç olarak, işverenin atacağı bu adımlara işçi sınıfı da duyarsız kalmamalı ve işçi-işveren ilişkilerinde konsensüsü yakalamanın sadece işverenin atacağı adımlardan ibaret olmadığını kabul etmeleri gerekmektedir. İşçi-işveren ilişkilerinde uzlaşmanın yolunun iki tarafında kazanacağı ‘kazan-kazan’ formülünü hayata geçirmekten geçtiğini kavramamız gerekmektedir.’’ dedi.  Çalıştay; Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Himmet Karadal ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nden işadamı Kürşat Katırcıgil’in yaptığı sunumların ardından sona erdi.

 

[Devamını oku...]

12
ODAMIZ’IN DÜZENLEDİĞİ RESİM YARIŞMASI

Odamız tarafından ilk öğretim çağındaki öğrencilerde çevre ve doğa bilincinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ödüllü resim yarışmasında ödül almaya hak kazanan resimleri seçmek için toplanan Jüri Üyelerimiz  Canan Karlı, Hüseyin Adıbelli, Özgür Ekinci ve  Derya Yıldırım yaptıkları değerlendirme sonucunda ödül almaya hak kazanan resimleri belirledi. 

Jüri Üyelerimizin değerlendirmeleri sonucu ödül almaya hak kazanan öğrencilerimize, önümüzdeki günlerde  Odamız tarafından düzenlenecek ödül töreniyle ödülleri verilecek.

[Devamını oku...]

12
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN SON DEĞİŞİKLİKLER

2017 yılının Mart ayında görüşe açılmasının ardından Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağına Odamızın ve K türü yetki belgesi düzenleyen diğer Odaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde belirtmiş oldukları görüşler, sektörün tüm faktörlerinin de görüşleri doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden hazırlanmış ve 08.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile yapılan başlıca değişiklikler;

Belge Alma Şartları Hafifletildi

Yeni Yönetmelik ile yeni K1 belgesi almak için şahıslardan istenen asgari kapasite şartı 30 tondan 25 tona, şirketle için istenen asgari kapasite şartı 110 tondan 50 tona, K3 belgesi almak için istenen asgari kapasite şartı 45 tondan 35 tona indirilmiştir.

Belge Ücretleri Düşürüldü

Yürürlükten kaldırılan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 02.01.2018 tarihinde 24.307 TL olan K1 belgesi bedeli 10.000 TL’ye ,12.152 TL olan K2 belgesi bedeli 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K3 belgesi bedeli 5.000 TL’ye düşürülmüştür.

Yetki Belgesi için istenen evrakların azaltıldı, başvuru formunun kaldırıldı

Yetki belgesi için istenen evraklar azaltılmış, K1 ve K3 yetki belgesi talep edecek gerçek kişiler ile K2 belgesi talep edecek gerçek/tüzel kişilerden Oda kayıt belgesi ve imza sirküleri istenmesi zorunluğu kaldırılmıştır. Ayrıca başvuru formları kaldırılarak sadece dilekçe ile başvuruda bulunma şartı getirilmiştir.

Yetki Belgesinde Asgari Kapasiteyi Sağlayacak Araçların Yaş Şartı Kaldırıldı.

1.K1 ve K3 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak araçlarda istenen 20 yaş şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.

2.Sermaye Şartı Kaldırıldı.

K1 ve K3 yetki belgeleri için gerekli olan sermaye şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.

Panelvan Dışı Taşıtların Kapsam Dışı Bırakıldı

Kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van)/Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar yönetmeliğin kapsamı dışarısında bırakılmıştır.

 

 

 

Taşıt Kartı ücreti / Taşıt Kartı Yenileme Ücreti / Muayeneden Düşen Taşıtlar için ekleme ücreti

Yeni Yönetmelik ile Taşıt Kartı ekleme ücreti 300 TL olmuş, Yetki belgesinde ekli taşıtlar için yenileme ücreti taşıt kartı ücretinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) ve muayenesi olmadığından dolayı yetki belgesinden düşen taşıtların tekrar yetki belgesine eklenmesi ücreti ücreti taşıt kartı ücretinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) olmuştur.

Yenileme hakkı biten veya iptal edilen yetki belgelerine indirim

Daha önceden yetki belgesi alıp ta yetki belgesi iptal olan veya yenileme süresi, geçen yetki belgeleri için aynı belgenin talep edilmesi halinde % 50 indirimli olarak yetki belgesi düzenlenmesi imkanı getirilmiştir.

Gerçek kişinin ölümü halinde varislerinin talebi halinde ücreti iadesi imkanı

Yeni karayolu taşıma yönetmeliği ile geçerli yetki belgesi sahibi gerçek kişinin vefatı halinde varislerinin talebi doğrultusunda yetki belgesinin kalan süresi kadar belge ücreti iadesi yapılacaktır.

Yıllık güvenli sürüş eğitimi şartı

Yetki belgesi sahiplerine çalıştırdıkları şoförleri için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel mesleki yeterlilik kurslarından yılda en az 7 saat süreyle %70’i pratik ve %30’u ise teorik bölümden oluşan güvenli sürüş eğitimini aldırma zorunluluğu getirilmiştir.

 

[Devamını oku...]

11

Teşvikler

[Devamını oku...]

11
11

 TOBB Ekonomi Bülteni

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 165İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son   
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017