Haberler


28

 

Değerli Üyelerimiz,

 

29 Mart 2019 Cuma günü saat 09:00’da Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından Kırşehir TSO Konferans Salonunda “Enerji Verimliliği” konusunda bir bilgilendirme toplantısı organize edilmiştir.

 

Günümüzde sınırsız olmayan enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması önem arz eden bir konudur. Özellikle enerji kullanımının fazla olduğu tesislerde artan enerji maliyetini düşürmek ve aynı zamanda mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak için enerji yönetimi, başarılı bir organizasyon ve uygun bir enerji etüdü gerekmektedir.

 

Enerji etüdü, bir bina veya tesis için uygun ekipmanlarla çeşitli ölçme tekniklerini barındıran ve enerji verimliliğini artırıp sarfiyatı minimuma indirmek için yapılan çalışmaların tümüdür. Enerji tasarruf potansiyellerini, enerji atıklarını ve sera gazı emisyonlarını belirlemek, bunlarla ilgili geri kazandırıcı veya önleyici tedbirleri teknik ve ekonomik boyutları ile ortaya koymak amacıyla yapılır.

 

Düzenlenen bu Bilgilendirme Toplantısında iş yerlerinde enerjinin verimli kullanılarak kârlılığın artırılmasına yönelik alınabilecek tedbirler, enerji etüdü yöntemleri, enerji yönetimi, teknik ve yasal standartlar hakkında uzman tarafından bilgiler aktarılacaktır.

 

Kamu otoriteleri “Enerji Verimliliği” konusuna büyük önem vermekte olup, bu konuda teknik ve mali destek almak isteyen girişimcilere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Toplantıda, iş yerlerinde enerji etüdü yaptırmak ve etüt sonucunda makine-ekipman değişimi yapmak isteyen katılımcı firmaların bu projelerini finanse edebileceği aşağıdaki programlardan yararlanabilmeleri için bilgilendirme yapılacaktır.

 

-          KOSGEB - KOBİ’lere Enerji Verimliliği Desteği

-          Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) Destekleri

-          Ahiler Kalkınma Ajansı – Mali Destek Programı

 

Enerji Verimliliği Bilgilendirme Toplantısına tüm üyelerimiz davetlidir.

 

Okunma Sayısı: 205
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017