Haberler


11

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıda, ithalat denetimlerinin etkinliği ve ülkemize ihracat yapan yurtdışındaki yabancı firmaların izlenebilirliğinin artırılması amacıyla bu firmalar için "İthalatta İhracatçı Kayıt Sistemi (İİKS)" programının oluşturulduğu belirtilerek, anılan program ile yurtdışındaki yabancı firmalara tekil bir numara verileceği kaydedilmektedir.

 

Bahse konu uygulama 25.03.2019 tarihinden itibaren devreye alınacak olup, uygulamanın başlamasını takiben İİKS numarası yazılmadan ithalat beyannamesi tescil edilmeyecektir. Anılan tarihe kadar yabancı firmaların İİKS programına kaydolması gerekmektedir. 

 

Söz konusu programda yurtdışındaki firmalar önemli ölçüde kayıt altına alınmış ve İİKS numaraları atanmış olup kayıtlı olmayan firmalarla ilgili sistemin işleyişi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir.

* Uygulamaya uygulama.gtb.gov.tr/iiks/ bağlantısından BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılacaktır.

* İthalatta gönderici firmanın İİKS numarası, söz konusu programda "Firma Ara" bölümünden firma adı ile sorgulanarak öğrenilebilecektir.

* İthalat yapılacak firmanın İİKS numarasının bulunmaması halinde, söz konusu programın "Firma Ekle" bölümünde göndericinin gerçek veya tüzel kişi olarak türü seçildikten sonra, göndericinin adı ile ülkesi kaydedilecek ve sistem tarafından otomatik olarak İİKS numarası firmaya atanacaktır.

* BİLGE sisteminde, İİKS numarası ithalat beyannamesinin 2 no'lu "Gönderici" hanersinde yer alan "Kimlik No" bölümüne yazılacak ve sistem tarafından firma unvanı ve ülke kodu bu haneye otomatik olarak getirilecektir.

 

Uygulama devreye alındığında, sorun yaşanmamasını teminen 25.03.2019 tarihine kadar İİKS programında kayıtlı olmayan yabancı firmaların unvan ve ülke bilgilerinin anılan programa girilmesi ve İİKS numarasının ithalat beyannamesinin 2 no'lu "Gönderici" alanına yazılması, sorun yaşanması halinde ise Ticaret Bakanlığı'na iletilmesi gerekmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur. 

Okunma Sayısı: 97
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017