Haberler


04

İKİNCİ EL OTO ALIM SATIM VE SORUMLU EMLAK DANIŞMANI

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVI HAKKINDA

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik kapsamında gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerektiği belirtilmiştir.

 

 

Yine Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca  Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesin 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Bu hususlar gereğince Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki olan  MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.  tarafından   15-16 Nisan tarihinde “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5)” belgelendirme sınavları gerçekleştirilecektir ve bununla birlikte Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 4) sınavı başvuruları Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kabul edilmektedir. İlgilenen vatandaşlarımızın 2 adet fotoğraf ve 1 adet kimlik fotokopisiyle odamıza 11/04/2019 tarihine kadar başvurarak, kendilerine verilen hesap numaralarına sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. Tüm kamuoyuna ilanen duyurulur.

 

KIRŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Okunma Sayısı: 533
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017