Haberler


10

8 Eylül 2018 Cumartesi günü Resmi Gazete’de “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak aşağıdaki hususlarda değişiklik yapılmıştır:

 

Eski Durum

Yeni Durum (Değişiklik Sonrası)

İşletmede, pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” belgesi alması gerekiyordu.

İşletmede, pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişiler, “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” veya “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” alabilecektir.

 

İşletmede, pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerden en az birinin “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” belgesi alması gerekiyordu.

Tüm satış personelinin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” veya “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” mesleki yeterlilik belgesi alması gerekecektir.

Daha önce alınan diplomalar, mesleki yeterlilik belgesine denk kabul edilmiyordu.

Satış ve pazarlama alanında daha önce alınan 4 yıllıkmeslek lisesi diplomaları ve satış-pazarlama konusunda alınan üniversite diplomalarına sahip olanlar için “Mesleki Yeterlilik Belgesi” şartı aranmayacaktır.

 

Ticari şirketlere yeki belgesi verilirken,temsile yetkili kişilerden en az birinin “Lise Mezunu” ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ne sahip olması gerekiyordu

Ticari şirketlere yetki belgesi verilirken, şirketin görevlendirdiği veya yetkilendirdiği birinin en az“Lise Mezunu” ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ne sahip olması yeterli olacak.

 

Bu kapsamda, TOBB MEYBEM tarafından gerçekleştirilen “Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Danışmanı Seviye 4 ve Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5” mesleki yeterlilik belgesi sınavları Odalarımız aracılığıyla tüm hızıyla devam etmekte olup, konuya ilişkin detaylı bilgi +90 312 218 26 23 – 24 ve 26 30 numaralı telefonlardan alınabilecektir.

 

Üyelerimize Duyurulur...

Okunma Sayısı: 256
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017