Haberler


12

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ, Kırşehir Valisi Sayın İbrahim AKIN, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Milletvekili Mikail ARSLAN, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap AŞCI, Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ, Bakanlık Bürokratları ve Başkanımız Selahattin EKİCİOĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyesi Kenan YANIK ve Meclis Başkanı Mehmet AYDIN Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binası Açılışı ve Ahi Evran  Külliyesi Ek Finansman İmza Töreni katıldı.

İhracata dayalı kalkınma hedefini benimsemiş ülkemiz dünya ticareti içindeki payını her geçen gün artırmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar dış ticaret hacmi ile dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması hedeflenmektedir. Bu hedefin hayata geçirilmesi aşamasında; gümrük hizmetlerinin etkin bir biçimde sunulması, dış ticarette işlem sürelerinin kısalması ve lojistik sürecinin daha etkinleştirilmesi suretiyle maliyetlerin düşürülmesi, büyük önem arz etmektedir.

Dış ticaretteki aktörlerin gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde rekabet edebilmesi açısından gümrük ve dış ticaret operasyonlarının kesintisiz ve etkin bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu ise öncelikle gümrük uygulamalarının titizlikle takibi, muhtemel risklere karşı gerekli iç ve dış kontrol ve denetim sistemlerinin ve uygulamalarının tesis edilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda İlimizde açılmış olan Gümrük Müdürlüğü üyelerimizin hedeflerine daha etkin ve kararlılıkla ilerlemesini sağlayacaktır.

Kırşehir Gümrük Müdürlüğü açılış töreni, Sayın Bakanımız ve beraberindeki protokol tarafından kurdele’nın kesilmesi ve hizmet binasının gezilmesinin ardından Ahi Evran Külliyesi Ek Finansman İmza Törenine geçildi.

 

Sayın EKİCİOĞLU, Ahiliği sadece esnaf teşkilatı değil, tüccar ve sanayicinin de teşkilatı olduğunu bugün oda ve borsa camiamız 900 yıllık ahilik ve lonca geleneğinin günümüze tezahür etmiş halidir. Ahilik değerlerimizi önce kendimize sonrada tüm dünyaya daha fazla anlatmamız gerektiğini belirtti. Bu mirasın korunması ve geliştirilmesi için ek finansman protokolü imza töreninde % 53 oranla 8.480.000-TL tutarı TOBB sağlayarak Külliye yapımına önceden verilen destek miktarı 17.020.480,00-TL tutarı ile birlikte toplamda 25.500.480,00-TL tutarın da destek olmuştur.

 

Okunma Sayısı: 279
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017