Haberler


11

Sayın Üyemiz;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği koordinasyonunda ile A.TR Dolaşım Belgeleri ile menşe ispat belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine yönelik bir çalışma başlatılmıştır. ihracatçı firmalar veya temsil ettikleri firmalar adına gümrük müşavirleri tarafından belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi için nitelikli bir elektronik sertifika sağlayıcısından alınmış geçerli bir elektronik imzayı mümkün olan en kısa sürede temin etmeleri gerekmektedir.

Öncelikli olarak 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren A.TR Dolaşım Belgeleri elektronik ortamda düzenlenmesine, onaylanmasına ve vizelenmesine başlanacaktır.

Ardından 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren EUR.1 Dolaşım Belgesi, EUR-MED Dolaşım Belgesi, İran Menşe İspat Belgesi, Malezya Menşe İspat Belgesi ve D-8 Menşe İspat Belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi ve onaylanması ve vizelenmesine başlanacaktır.

Gümrük onayı gerektirmeyen diğer Menşe Şahadetnamesi ve Özel Menşe Şahadetnamesi (FORMA) belgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi, onaylanması ve vizelenmesine 02 Temmuz 2018 tarihinde başlanacaktır.

14 Mayıs 2018 tarihinde A.TR Dolaşım Belgeleri’nin sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam otomasyona geçirilmesini teminen ekteki dosyada firmalar/gümrük müşavirleri için hazırlanan Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) kullanıcı kılavuzu yer almaktadır.

A.TR Dolaşım Belgesinin elektronik ortama geçiş esnasında ilgili firma/gümrük müşavirlerinin ekte sunulan kullanıcı kılavuzunu esas alarak belgelerin düzenleme ve onaya sunma işlemlerini gerçekleştirmeleri konusu önemle rica olunur.

Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

 

Okunma Sayısı: 559
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017