Haberler


04

Sayın Üyemiz;

2017 yılında başlayan çalışma ile tüm menşe ve dolaşım belgelerinin firmalar tarafından düzenlenmesi, Odalar tarafından onaylanması ve Gümrük İdareleri tarafından vizelenmesi elektronik ortamda yapılacak ve firmalar belge çıktılarını kendi ofislerinden alacaklar. Bu uygulamanın emek ve zaman tasarrufu ile firmalara büyük katkı sağlaması hedefleniyor.

Bu bağlamda, ihracatçı firmaların veya temsil ettikleri firmalar adına gümrük müşavirlerinin ilgili personelinin bahse konu belgeleri Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi üzerinden satın alıp, anılan sistem üzerinden düzenleyebilmeleri amacıyla herhangi bir nitelikli elektronik sertifika sağlayıcısından alınmış geçerli bir elektronik imzayı mümkün olan en kısa sürede temin etmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.

2017 yılında başlayan çalışma ile tüm menşe ve dolaşım belgelerinin firmalar tarafından düzenlenmesi, odalar tarafından onaylanması ve Gümrük İdareleri tarafından vizelenmesi elektronik ortamda yapılacak ve firmalar belge çıktılarını kendi ofislerinden alacaklar. Bu uygulamanın emek ve zaman tasarrufu ile firmalara büyük katkı sağlaması hedefleniyor.

BELGELERİN GEÇİŞ VE YÜRÜRLÜLÜK TARİHLERİ:

1.AŞAMA------------ATR BELGESİ---------------------------------------------14 MAYIS 2018

 

2.AŞAMA------------EUR.1 DOLAŞIM BELGESİ

                                EUR-MED DOLAŞIM BELGESİ----------------------28 MAYIS 2018

                                D-8 MENŞE İSPAT BELGESİ

 

3.AŞAMA------------FORM A  ÖZEL MENŞE ŞAHADETNAMESİ

                                MENŞE ŞAHADETNAMESİ-----------------------------2 TEMMUZ 2018

                                BASİTLEŞTİRİLMİŞ USULDE ATR D.BELGESİ

 

Okunma Sayısı: 1179
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017