Haberler


08

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulumuzun öncülüğünde ve Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte düzenlemiş olduğumuz Kırşehir’de Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 Kırşehir Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Odamız Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Çam, Kenen Yanık, Turgay Kaya,  siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Çalıştayımızın Odamız adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Seher Ünsal: ’’ Bizler Kırşehir Kadın Girişimciler Kurulu olarak Kadınlar Günü münasebetiyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu yıl da Kadınlar Günü etkinleri çerçevesinde neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde, yüzyıllar öncesinden Pir Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma Hatun öncülüğünde Kırşehir topraklarında doğmuş olan ve birçok araştırmacı tarafından Dünya’nın ilk kadın teşkilatlanması olarak adlandırılan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Bacıları - Anadolu Kadınlar Birliği örneğini yüzyıllar sonra bugün de yaşatmak adına Kırşehir’de hangi kurum ve kuruluştan olursa olsun, hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun kadınlarımız ile hep birlikte bir çalışma yapmaya karar verdik. Konuyu paylaştığımız bütün kadın temsilcilerimiz de sağolsunlar bizim bu düşüncemize destek oldular ve bugün burada hep birlikte Kırşehirli kadınlar olarak ortaklaşa etkinlikler düzenliyor ebedi istirahatgahında uyuyan Fatma Hatun’un ruhunu şad ediyoruz.   Yüzyıllar öncesinden yakılan bu meşaleyi taşımak da  burada bulunan biz kadınların görevidir diye düşünüyoruz. Güçlü kadın demek güçlü toplum demektir ve her alanda kadının gücünün arttırılması için bütün kadınlar olarak bu konuda üzerimize düşen görevi her zaman eksiksiz bir şekilde yapmaya da huzurunuzda söz veriyoruz.’’ dedi.

 Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği ile ortaklaşa düzenlemiş olduğu Projemiz kapsamında yurtdışında çalışma ziyaretinde bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, Çalıştaya gönderdiği mesajında: ‘’Kadınlarımıza sosyal ve siyasal alanda verilen değer, toplumu her açıdan en yüksek mertebeye ulaştıracak en önemli etkendir. Kadınların yaşamın her alanında söz sahibi olduğu toplumlar, dünyanın en gelişmiş toplumları iken, kadının ikinci planda olduğu toplumlar ise gelişimini hala tamamlayamamış toplumlar olmaya mahkûmdurlar.Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde, o dönem Dünya’nın birçok gelişmiş ülkesinde bile olmayan haklar kadınlarımıza tanınmıştır. Kadınlarımız, toplumsal, siyasal ve ekonomik hayatta üstlendikleri rollerle sadece ülkemizin gelişmesine omuz vermemişler aynı zamanda Dünya’da ve  bölgedeki birçok ülkenin kadınlarına da örnek teşkil etmişlerdir.  Kadınlarımız için çok önemli ve anlamlı bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, ne yazık ki, hemen hemen her gün yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarının ve kadınlarımızın toplumsal hayat içerisinde yaşadığı çeşitli mağduriyetlerin  gölgesinde idrak ediyoruz.
Kadınlarımıza yönelik geliştirici politikaların ve iyileştirilmenin arttırılması, kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve siyasal alanda daha çok söz sahibi olma zorunluluğu kaçınılmazdır. Kadınlarımızın hayat içerisinde karşılaştığı her türlü sorunların ortadan kalktığı, kadınlarımızın şiddetle ve toplumsal hayat içerisinde karşılaştıkları çeşitli mağduriyetlerle değil; sosyal, sanatsal, akademik ve ekonomik alandaki başarıları ve kattıkları değerlerle anıldığı bir ülke özlemiyle; bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum’’ dedi.   

Ahi Evran Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptığı konuşmada kadınların her alanda başarılı olmasının toplumsal anlamda büyük bir gelişmeye yol açacağını belirterek Ahi Evran Üniversitesi olarak Kırşehir’de kadınların güçlendirilmesi konusunda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci yaptığı konuşmada Kırşehir’de birçok alanda faaliyet gösteren kadınların birlikte etkinlik gerçekleştirmesinin önemine dikkat çekerek, Çalıştay’ın bir başlangıç olmasını ve bu birlikteliğin daha da gelişmesi için Kırşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini ve Kırşehir’de kadının güçlendirilmesi için yapılması planlanan projelerin takipçisi olacaklarını söyledi.

Daha sonra gerçekleştiren Panel de ‘’81 İlin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi, Kırsalda Kadın ve Yoksulluk, Sivil Toplum Örgütlerinde Kadın Olmak, Akademide Kaın İstihdamı, Sorunları ve Baş Etme Yöntemleri, Kırşehir’de Kadına Şiddet Profili, Kadının Hukuki Hakları’’ başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi. Birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından  ‘’Kadının Sosyal Hayata Katılımı, Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Sağlığı, Kadın Girişimciliği ve İstihdamı’’ konu başlıklarında grup çalışmalarının gerçekleştirilmesinin ardından bu  üç başlıkta görüşülen sorunlar ve çözüm önerileri ortak toplantı düzenlenerek sonuç bildirgelerinin okunmasının ardından Kırşehir’de Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı sona erdi.

   

 

 

 

Okunma Sayısı: 391
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017