Haberler


05

Bilindiği gibi ülkemizde çağdaşlaşma ve aydınlanma süreci Cumhuriyet’in ilanı ile başlamıştır. Ülkemizin o zor şartları altında bir Cumhuriyet inşa ederek, Anadolu halkını çağdaş dünyanın evrensel değerleriyle buluşturan büyük devrimlerin öncüsü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nde ve Cumhuriyet’in kurulma yolunda büyük emek ve fedakarlık gösteren kadınlarımıza haklarını teslim etmiş, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı sağlanmıştır.
Bugün çağdaş olarak nitelendirilen birçok ülkeden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan Anadolu kadını, bu sayede sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta birçok kazanım elde ederek, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuş, ülkemizin gelişmesine ve demokratikleşme sürecine büyük katkı sağlamıştır.

Kadınların toplumsal yaşamda ve üretimde; erkeklerle eşit temsil edildiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir toplum, çağdaşlığın vazgeçilmez koşuludur. Bugün de; kadınlarımıza yönelik geliştirici politikaların iyileştirilmesi, kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve siyasal alanda daha çok söz sahibi olma zorunluluğu büyük bir elzemdir.  

Bu vesileyle Anadolu Kadınına bu aydınlık yolu açan Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anarken, kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 83. yıldönümünü kutluyorum.

 Selahattin EKİCİOĞLU

 Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 214
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017