Haberler


27

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından ihracata yönelik destekler ve genel teşvik uygulamaları konusunda sürdürülen faaliyetlerin reel sektör temsilcilerine doğrudan aktarılması yönünde yapılan çalışmalar kapsamında Odamız’da bilgilendirme ve istişare toplantısı düzenlendi. 

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Kırşehirli hemşerimiz Mehmet Yurdal Şahin başkanlığında T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu İhracatçılar Birliği yetkililerinden oluşan heyet tarafından iki gün boyunca Kırşehir’de ihracat yapan firmalara yönelik yapılan ziyaretlerin ardından Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda reel sektör temsilcileri ile bilgilendirme ve istişare toplantısı düzenlendi.

 

Kırşehir Valisi Necati Şentürk ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı bilgilendirme ve istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, ihracatın bir ülkenin kalkınmasındaki önemine değinerek Kırşehir’in üretim kapasiteleri ve ihracat konusundaki potansiyeli konusunda bilgiler verdi. T.C. Ekonomi Bakanlığı’nda teşvikler alanında Kırşehirli bir bürokrat olmasının Kırşehir için bir şans olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir için yaptığı çalışmalardan dolayı T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin’e teşekkürlerini bildirdi.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk de yaptığı konuşmada bir ülkenin sanayileşmesinin ve ekonomisinin güçlü olduğu takdirde uluslar arası diplomasi alanında da güçlü olacağına dikkat çekerek Kırşehir olarak sanayileşme alanında önemli adımlar atılarak ihracatın arttırılması ve ülke ekonomisine üretim anlamında katkı sağlanmasının önemini vurguladı.T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı hemşerimiz Mehmet Yurdal Şahin de yaptığı konuşmada, Kırşehir'de iki gün boyunca 11 firmayı ziyaret ederek sorunları yerinde dinlediklerini, bu sorunların bir kısmına çözüm bulmaya çalıştıklarını, bir kısmını da Bakanlığa sunmak üzere rapor haline getirdiklerini söyledi. Özel sektör yatırımlarının ve ihracatın artması için çalışmaların aralıksız devam edeceğini vurgulayan Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin, sorunları sadece burada dinlemekle kalmayıp, Kırşehir’de ihracatın arttırılması noktasında ivedi bir şekilde çözüme yönelik adımlar atılacağını söyledi.

Toplantı ihracatta devlet destekleri ve uygulamaları, ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileri, telafi edici vergi uygulamalarındaki son durum, yatırım teşvikleri, serbest bölgeler, yurtdışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik uygulamalar, Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ürün güvenliği uygulamaları ile genel olarak ürün belgelendirmeleri, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri konularında yapılan bilgilendirmenin ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.Okunma Sayısı: 242
resim
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017