Haberler

21
ÜMMİYE KOÇAK’A KIRŞEHİR’DE YOĞUN İLGİ

30 Ahilik Haftası Kutlamaları nezdinde Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Ümmiye Koçak’ın katılımıyla söyleşi gerçekleştirildi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ve oldukça yoğun bir katılımın gözlemlendiği Ümmiye Koçak Söyleşisi, Genel Sekreterimiz Pınar Demir, Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Seher Ünsal birer konuşma gerçekleştirerek Bacıyan-ı Rum hakkında bilgiler verdiler.  

Daha sonra kürsüye çıkan Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yaptığı konuşmada kadın hakları ve eşitliğinin önemine dikkat çekerek, gelişmiş bir toplum olmanın yolunun kadına verilen değerden geçtiğini ve kadınların yılmadan mücadelelerine devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Daha sonra Mersin Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu Kurucusu, ulusal ve uluslar arası düzeyde birçok başarıya imza atmış tiyatro ve sinema oyuncusu Ümmiye Koçak Söyleşisi’ne geçildi.

Özellikle Kırşehirli kadın ve gençlerin yoğun ilgisinin gözlemlendiği söyleşide Ümmiye Koçak, Kırşehir’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek ev sahipliği için Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkürlerini bildirdi. Hoş bir sohbet edasında geçen söyleşide; kendi hayat hikayesinden anekdotlar sunan Ümmiye Koçak, başarmak için yılmadan çalışmak ve mücadele etmek gerektiğini söyledi. Ümmiye Koçak: ‘’Ben 10 çocuklu bir ailenin 6’ıncı çocuğu olarak Adana’nın Çelemli Köyü’nde dünyaya geldim. İlkokulu tesadüfen bitirdim. O zamanlar hayal kurmanın bedava olduğunu ve hayal kurmaya devam etmem gerektiğinin farkına vardım. İlk okuduğum kitap Maksim Gorki’nin Ana adlı eseri.  8 yaşındaydım. İlk öykümü yazarken de12-13 yaşlarındaydım. Çünkü okuyamayacağımı, okutulamayacağımı biliyordum. Erkekler gidiyordu, fakat kız çocukları gitmiyordu okula. Okula tesadüfen gitmemin sebebi ise şu; Bir gün camiden bir anons edildi. Her evden bir kız çocuğu okula gidecek. Gitmezse ya anne ya da baba hapse atılacak. Kız kardeşim yazıldı, fakat korktu gitmedi. Onun yerine ise ben giderim dedim. İşin sonunda hapis olduğu içinde okula ben gönderildim. Şimdi hepiniz gençsiniz ve ben hiçbir zaman gençlerin yanlış yapabileceğini düşünmüyorum. Çünkü ben bir anneyim ve 3 tane evladım var. Çünkü ben ilk önce kendi sorumluluğumu almakla hükümlüyüm” dedi.  Doğup büyüdüğü köy ile gelin gittiği köyü karşılaştırarak, diğer kadınlara da örnek olacak çalışmalar yapan Koçak, “Herkes çeyiz hazırlarken ben kitap aldım. Mersin Aslanköy’e gelin gittim. İyi bir gözlemci ve iyi bir dinleyiciydim. Kendi doğduğum köy ile gelin geldiğim köyü karşılaştırdım. Sizlerde bunu yapabilirsiniz. Çünkü siz yarın bir gün her biriniz farklı bir yere gideceksiniz. Farkı bir yerde gördüğünüz, gözlemlediğiniz olayları aktarabilirsiniz. Ben bunu yaptım yıllarca. Arslanköy’de tiyatro kurmayı istedim ve gerçekleştirdim. Olmaz diye bir şeyi hiç kabul etmiyorum. İmkânsız diye bir şey yok, yeter ki isteyelim” diye söyledi.

Tiyatroyu kurmak için son derece kararlı olduğunu ve engellerin onu yıldırmadığını kaydeden Koçak, “Arkadaşlarımdan yardım istedim. Okuldan kovulana kadar gittim oraya, sırf orada prova yapabilmek için. Bunu neden söylüyorum? Çünkü hiçbir hayale kesinlikle uğraşmadan, mücadele etmeden kavuşulmaz. Ben o okuldan izin çıkıncaya kadar gittim oraya. Tek amacımda orada prova yapmaktı. Çünkü kendimi tanıyordum, ne istediğimi biliyordum ve o tiyatroyu yapacaktım. Köyde ki arkadaşlarımla paylaştım bu düşüncemi. Böylelikle de bir yola çıkmış olduk. 17 yıllık bir serüven. Hiç kolay olmadı. Ama ben zoru seviyorum.  Tiyatroyu kurduk çalışmalara başladık daha sonra” dedi.

Ataerkil toplumu kabul etmediğinin özellikle altını çizen Koçak, “Bize derlerdi ki, biz ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Kendimi de buna dâhil ederek şunu söylüyorum biz kadınlar çok zekiyiz. Ama o zekâmızı nedense iyi yönde kullanmıyoruz. Çok bananeciyiz, çok bana dokumayan yılan bin yıl yaşasıncıyız. Bunları atmanın zamanı geldi geçti. Görselliğe önem veriyoruz. Güzelliğe önem veriyoruz. Ama ruhun güzelliği daha önemli bunun farkında değiliz” diye konuştu. Türkiye insanların bedava da olsa tiyatroya gitmediklerini belirten Koçak Yün Bebek adlı tiyatrosunu insanlara izlettirebilmek için televizyona yöneldiğini söyleyerek;  “Yün Bebek” tiyatrosunu insanlara televizyonda izletmek için küçük dizilerde rol aldım. Amacım kamera arkasını gözlemlemekti. Sabah bağ bahçe işiyle uğraşıyorum akşam gidip senaryo nasıl yazılır onu araştırıyordum. En az 15-20 defa kara kalemle senaryo yazdım. Bıkmadım, yılmadım.  Sizden tek istediğim kendinizi tanıyın çok çalışın mücadele edin ilk tökezlemenizde aman banane demeyin, bu sizi kamçılasın. Önünüze çıkan zorluk sizi kamçılasın. Çünkü hayat çok zor. Ama bu yolda ilerlerken önemli olan hiç kimsenin canını acıtmamak. Bu çok önemlidir. Bunların yanı sıra ders kitapları size sadece mevki verir. Araştırın, okuyun, sadece ders kitaplarına bağlı kalmayın. Kitap okurken hayal kurun dedi. 

Daha sonra katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Ümmiye Koçak, katılımcılara hayallerinde ne varsa usanmadan o hayalin peşinden koşmaları gerektiğini söyledi.

 Program, sinema ve tiyatro oyuncusu Ümmiye Koçak’a ödül ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

 

 

[Devamını oku...]

20
ÜMMİYE KOÇAK BUGÜN KIRŞEHİR’DE

30. Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Mersin Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu, ödüllü yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu Ümmiye Koçak, bugün saat:16.00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek panelde başarı hikayesini anlatacak. 

 Konu ile ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu: ‘’Anadolu kadınının, azim ve kararlılıkla, içinde bulunduğu zor şartlar altında bile neler yapabileceğinin günümüzdeki en büyük isimlerinden Ümmiye Koçak, kendi köyünde tiyatro topluğu kurmuş, yazdığı ve yönettiği oyunlar sayesinde ulusal ve uluslar arası düzeyde birçok ödül almıştır. Biz de Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Kadın Girişimcilerimiz ile birlikte, Anadolu Kadınlar Birliği Bacıyan-ı Rum felsefesinin daha iyi anlaşılabilmesi noktasında günümüzde o zor şartlar altında yaptığı takdire şayan işlerle kendinden söz ettiren Anadolu Kadınımız’a rol-model olmuş Ümmiye Koçak’ı Kırşehir’e davet ettik ve kendileri de sağolsun bizleri kırmadı. 30. Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde 20 Eylül Çarşamba günü saat:16.00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nden düzenleyeceğimiz Ümmiye Koçak Paneli’ne başta kadınlarımız olmak üzere tüm Kırşehir Halkımız davetlidir.’’ dedi.  

 

ÜMMİYE KOÇAK KİMDİR?

New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin yazarı, yönetmeni ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu... 

  1957 yılında Adana'da Çelemli Köyü'nde doğan Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. İlk okuduğu kitap Maksim Gorki'nin "Ana" adlı kitabı oldu. 

Evlendikten sonra Mersin'in Arslanköy'üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında "Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu"nu kurdu.

Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik'in "Taş Bademleri" adlı oyunu oldu. Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek "Kadının Feryadı" adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak kendisinin yazdığı, "Hasret Çiçekleri" adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde sahne aldı. 

Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan "Yün Bebek" uzun medraj sinema filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde galası yapılan filmi Ümmiye Koçak'a New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandırdı.

1979 yıllında Mersin Arslanköy'e gelin giden evli ve 3 çocuk annesi olan Ümmiye Koçak bugüne kadar 15 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 20 bin kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanında 50 bine yakın kişi izledi.

 

[Devamını oku...]

19
MADEN İŞLERİ ODASI’NDAN BAŞKANIMIZ’A PLAKET

Kırşehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Maden İşleri Odası Başkanvekili Abdurrahman Şahinoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Odamız’ı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu ile görüştü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, Odamız’ın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Maden İşleri Odası Başkanvekili Abdurrahman Şahinoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kılıçözü Sanayi Sitesi’ne yapmış olduğu katkılardan dolayı Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu’na plaket takdim ettiler. 

[Devamını oku...]

18
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

30. Ahilik Haftası Kutlamaları; 18 Eylül Pazartesi günü saat 09.30’da, Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma ve Protokol açılış töreniyle başladı.

Yüzyıllar boyunca; doğruluğun, dürüstlüğün, kardeşliğin, helal kazancın, emeğin ve alın terinin sembolü Ahiliğin başkenti olan Kırşehir, 18-24 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız  Selahattin Ekicioğlu, bu yıl 18-24 Eylül tarihleri arasında  düzenlenecek olan 30.Ahilik Haftası Kutlamaları'na tüm Kırşehir halkını davet etti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yaptığı açıklamada  ‘’Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’’ diyerek 12. Yüzyılda, bu topraklarda, toplumsal adaletin sağlanması için ilk meşaleyi yakmış, Kırşehir’in tarihsel süreç içerisinde yarattığı en büyük değerlerden biri olan  Ahi Evran-ı Veli’yi bu yıl 30.’su düzenlenecek olan Ahilik Haftası münasebetiyle bir kez daha saygıyla yad edeceğiz.

 Bugün, O’nun yerelden evrensele yükselmiş felsefesinin ışığında, esnaf ve sanatkarımıza yerleşen yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplinin, günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişimimiz hem de sosyal adaletin sağlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

 

Büyük değerimiz Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesini yaşatmak ve yaymak bizim için büyük bir onurdur. Bu duygu ve düşüncelerle başta  esnafımız olmak üzere, bütün ticaret erbabının  Ahilik Bayramı’nı kutluyor; bütün hemşehrilerimizi, 18-24 Eylül tarihlerinde yapılacak olan 30. Ahilik Haftası Kutlamaları’na davet ediyorum.’’dedi.

 

 

[Devamını oku...]

17
BAŞKANIMIZ’DAN 2017-2018 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI MESAJI

Milletleri ayağa kaldıracak, geleceğe taşıyacak en önemli miras eğitim üzerine inşa edilmiş bir toplumdur. Eğitim, şüphesiz her dönemde bütün toplumların öncelikleri arasında yer almıştır. Günümüzde de büyük bir hızla değişen ve gelişen milletler, gelişimlerini bütün bireyler için sağlanan kaliteli  ve nitelikli bir eğitimle güçlendirip hızlandırmaktadır. Eğitim, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Gelişen ve değişen dünyada koşullara ayak uydurabilmek için kendimizi sürekli geliştirmeli, büyük düşünmeli ve bunun için de gerekli bilgi ve donanıma sahip duruma gelmeliyiz. Güçlü, gelişmiş, araştıran ve sorgulayan bir toplum ancak kaliteli eğitim ile mümkündür. Eğitimde kalitenin yükseltilmesi, eğitim sisteminin küreselleşen dünyanın şartları ve toplumun beklentileri doğrultusunda çağdaş ölçütlere kavuşturulması, ezbercilikten uzak, insanı temel alan, bilginin üretilmesi; ülkemizin gelişmesi noktasında en önemli meseledir. Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyerek çağdaş ülkeler arasında yer alabilmek için pırıl pırıl gençler yetiştirmemiz gerekmektedir.

 Bu duygu ve düşüncelerle başta geleceğimizin en önemli teminatı olan sevgili öğrencilerimiz olmak üzere değerli öğretmenlerimizin ve kıymetli velilerimizin 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

 Selahattin EKİCİOĞLU

 Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

 

[Devamını oku...]

15
BAŞKANIMIZ’DAN AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARINA DAVET

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız  Selahattin Ekicioğlu, bu yıl 30.’su düzenlenecek olan Ahilik Haftası kutlamalarına tüm Kırşehir halkını davet etti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yaptığı açıklamada  ‘’Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’’ diyerek 12. Yüzyılda, bu topraklarda, toplumsal adaletin sağlanması için ilk meşaleyi yakmış, Kırşehir’in tarihsel süreç içerisinde yarattığı en büyük değerlerden biri olan  Ahi Evran-ı Veli’yi bu yıl 30.’su düzenlenecek olan Ahilik Haftası münasebetiyle bir kez daha saygıyla yad edeceğiz.

 
Bugün, O’nun yerelden evrensele yükselmiş felsefesinin ışığında, esnaf ve sanatkarımıza yerleşen yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplinin, günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişimimiz hem de sosyal adaletin sağlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Büyük değerimiz Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesini yaşatmak ve yaymak bizim için büyük bir onurdur. Bu duygu ve düşüncelerle başta  esnafımız olmak üzere, bütün ticaret erbabının  Ahilik Bayramı’nı kutluyor; bütün hemşehrilerimizi, 18-24 Eylül tarihlerinde yapılacak olan 30. Ahilik Haftası Kutlamaları’na davet ediyorum.’’dedi.

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 146İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son   
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017